O mnie

Od blisko 10 lat zajmuję się hodowlą matek pszczelich. Początkowo były to praktyki w Austrii, praca w pasiece hodowlanej w Olsztynie, następnie wyjazd do Australii, gdzie pracowałem i poznawałem ich metody wychowu matek pszczelich. Na chwilę obecną prowadzę własną pasiekę hodowlaną. W sezonie od maja do września, oprócz rodzin produkcyjnych zasiedlamy do 1200 ulików weselnych.

Piotr Kuczewski

Nasze założenia

Naszym głównym celem jest wprowadzenie na rynek matek pszczelich, o odpowiedniej genetyce, umożliwiających intensyfikację produkcji, zarówno pasiek stacjonarnych, jak i wędrownych. Wszystko to ma przekładać się na wzrost rentowności Państwa pszczół. Chodzi o to żeby pszczoły same na siebie zarabiały.

Najważniejsze cechy naszych pszczół, to duża plenność matek – czyli silne rodziny, ograniczona tendencja do rójki, oraz łagodność.

Jak to wykorzystać ?

W sytuacji dobrej bazy pożytkowej, warto nastawić się na na pasiekę wędrowną i wykorzystać wszystkie pożytki, od rzepaków, przez akację lipę, grykę a na nawłoci i wrzosach kończąc. Gwarantuję że silne rodziny z naszymi matkami przyniosą dużo miodu. Wykorzystując wszystkie pożytki bez problemu osiągniemy wynik 50kg z ula. Zakładając że kilogram dobrego miodu w detalu kosztuje około 25-30 zł, łatwo wyliczyć korzyści.

Co w sytuacji braku dobrej bazy pożytkowej ? Powinniśmy zapomnieć o miodzie i nastawić się na produkcję i sprzedaż odkładów, zapewnia to wymierne korzyści finansowe. Wysoka plenność naszych matek gwarantuje że w ciągu sezonu będziemy w stanie przygotować bez problemu 2-3 odkłady z jednej rodziny matecznej. Wystarczy systematycznie karmić pszczoły syropem i ciastem białkowym. Dobry, zdrowy odkład, to koszt około 250zł.

Oprócz wysokiej plenności i dużej siły, nasze pszczoły muszą być łagodne, ponieważ coraz częściej jesteśmy zmuszeni trzymać je w okolicach dużych aglomeracji miejskich. Spokojne pszczoły to bardzo istotna sprawa zarówno przy pasiece wędrownej nastawionej na produkcję miodu jak i przy produkcji odkładów na sprzedaż. Selekcjonując matki reprodukcyjne w naszej pasiece przywiązujemy dużą wagę właśnie do tej cechy.