Drewno, czy poliuretan ? – Wady i zalety !

25.01.2022

 

Drewno, czy Poliuretan ?  

Jeden i drugi materiał, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. 

Na chwilę obecną, w pasiece liczącej 350 rodzin, pracuję zarówno na korpusach drewnianych jak i poliuretanowych.

W sposób obiektywny postaram się wypisać wady i zalety wyżej wymienionych materiałów.

   Korpusy wykonane z poliuretanu zapewniają świetne właściwości izolacyjne przy niskiej masie elementów. Niska masa ułatwia prace, przy przeglądach i transportach.  Dobra izolacją jest bardzo ważna, szczególnie wczesną wiosną. Pszczoły w takich korpusach mają zdecydowanie lepsze warunki termiczne, co przekłada się na prawidłowy, dynamiczny rozwój rodziny pszczelej. Dodatkowym plusem jest odporność na warunki atmosferyczne.

Minusem w przypadku takich korpusów, jest wysoka cena surowca i czasochłonność produkcji.

 

  Korpusy wykonane z drewna, są mocne i odporne na uderzenia. Plusem jest to, że można wykonać je w niższej cenie. Do budowy wykorzystuje się głównie deski sosnowe, lub świerkowe. Drewno, w przeciwieństwie do poliuretanu, wymaga jednak impregnacji, zabezpieczenia przed deszczem i wilgocią.  Minusem jest wysoka masa korpusów i niska izolacyjność. Słaba izolacja jest problemem zarówno wczesną wiosną, jak i w upalne dni, kiedy pszczoły ustawione są w nasłonecznionym miejscu. Wtedy brak izolacji powoduje przegrzewanie się rodzin pszczelich.

Niestety nie ma jednego- idealnego rozwiązania, dla każdego pszczelarza i każdej pasieki.  W swojej pasiece wykorzystuję korpusy poliuretanowe jako gniazdowe. Jest to niezwykle istotne, ze względu na bardzo dobre warunki termiczne, do rozwoju czerwiu. Natomiast materiał na nadstawki nie ma już takiego znaczenia. Tutaj stosowane są zarówno jedne, jak i drugie korpusy.