Jak postępować z naszym odkładem

25.01.2022

Instrukcja, jak krok po kroku postępować z odkładem…

 1. Po otrzymaniu przesyłki przekładamy odkład z transportówki do swojego ula. Najlepiej zrobić to po godzinie 19:00 wtedy jest już chłodniej i pszczoły będą spokojniejsze. Do tego czasu odkład trzymać w cieniu, w przewiewnym miejscu.
 2. Ramki i pasek na warrozę przekładamy do ula w takiej kolejności w jakiej były umieszczone w transportówce. Na koniec odbezpieczamy klateczkę z matką, wyłamując małą plastikową zatyczkę, która zabezpiecza komorę z ciastem. Klateczkę wieszamy na zapałce pomiędzy ramkami z czerwiem. Pozwalamy pszczołom zjeść ciasto z klateczki i samodzielnie wypuścić matkę. Zajmuje im to około 12h.
 3. Młodą rodzinę pszczelą w celu szybszego rozwoju należy podkarmiać. Dobrze sprawdza się niezbyt gesty syrop cukrowy, w stosunku 1 kg cukru + 1 kg ciepłej przegotowanej wody. Dla jednej rodziny pszczelej stosujemy mniej więcej 0,5 litra ciepłego syropu, co 4-5 dni Dawkę należy regulować w zależności od występowania i nasilenia naturalnego pożytku nektarowego.
 4. W miarę rozwoju młodej rodziny pszczelej gniazdo należy poszerzać o dodatkowe ramki, najlepiej z suszem, jeśli nie mamy suszu to stosujemy węzę. Dokładamy po jednej ramce co około 1 tydzień. Nowe ramki wkładamy tak aby nie dzielić gniazda- zawsze zaraz za ostatnią ramką na której już jest czerw.
 5. Zwalczanie warrozy w odkładach rozpoczynamy w połowi Lipca. Polecam stosowanie własnoręcznie wykonanych pasków nasączonych roztworem amitrazy. Jednorazowo wieszamy w każdym ulu po 2 paski.
  • Pierwszą serię pasków należy podać około 15 Lipca. -Kolejną serię wkładamy do naszych odkładów po upływie 3 tygodni – około 5 sierpnia. -Ostatnią serię pasków podajemy do naszych rodzin po upływie kolejnych 3 tygodni, czyli koniec sierpnia.
  • Dodatkowo w październiku, przy dobrej, słonecznej pogodzie zalecam zastosowanie roztworu kumafosu przeciwko warrozie. Jest to zabieg relatywnie tani i bardzo skuteczny, ponieważ o tej porze roku w naszych rodzinach nie powinno być już zbyt wiele czerwiu. Więcej informacji na temat kumafosu można uzyskać oglądając film: „Gospodarka pasieczna drugiej połowy lata”
 6. Przygotowanie rodziny do zimowli rozpoczynamy około 25 sierpnia. Planujemy że na zimę w gnieździe zostaje tylko 8 ramek. Wszystkie inne na których nie ma czerwiu należy systematycznie wycofać. Kiedy gniazdo mamy już ograniczone do 8 ramek należy zacząć zakarmianie pszczół na zimę. Naszym pszczołom najlepiej podać inwert dostępny w wiaderkach. 1 Wiaderko o zawartości 14-15 kg wystarcza dla 1 rodziny. Syrop należy jednak podawać w 5 porcjach po 3 kg. Zakarmianie rozpoczynamy końcem sierpnia. Ostatnią dawkę powinniśmy dać nie później niż 15 września.
 7. Po 15 września zamieniamy foliową powałkę na bawełnianą, unikniemy tym skraplania się wody w gnieździe. Zdejmujemy również górne ocieplenie, jeśli takowe jest. Powoduje to ochłodzenie gniazda i zapobiega czerwieniu matki w zimie co jest zjawiskiem niekorzystnym. Ocieplenie zakładamy ponownie końcem lutego.
 8. Przez okres zimowy ( od grudnia do końca marca) powinniśmy raz na 3 tygodnie zajrzeć do naszych pszczół. Oczywiście robimy to jak najdelikatniej, nie używamy dymu. Zdejmujemy tylko daszek i lekko podnosząc bawełnianą powałkę sprawdzamy czy naszym pszczołom nie brakuje pokarmu. Jeśli zauważymy że kłąb jest już u samej góry ramek zaraz pod górną beleczką, to musimy pszczołom dać ciasto. Należy położyć je od góry na ramkach, bezpośrednio nad pszczołami.