Pszczoły w ogrodzie?

18.08.2022

W kilku słowach do tych, którzy zastanawiają się nad własnymi pszczołami…

Zalety posiadania pszczół we własnym ogrodzie:

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za posiadaniem kilku uli  jest pozyskiwanie własnego, ekologicznego miodu o najwyższej jakości, oraz innych produktów takich jak pyłek pszczeli, wosk, propolis. Poza tym musimy wziąć pod uwagę również szereg innych  korzyści wynikających z hodowli pszczół na swoim podwórku.

Pszczoły zbierając nektar, jednocześnie wykonują ogromną pracę związaną z zapylaniem kwiatów. Nasze owady przenoszą pyłek z pręcików kwiatowych na słupek i dopiero tak zapylony kwiatostan może zawiązać owoc. Pszczoły są niezbędne, żeby drzewa w naszych ogrodach, grusze, jabłonie, wiśnie i setki innych gatunków mogły wytworzyć owoce.

Ważnym aspektem jest również związek człowieka z naturą. Skoro w mieście nie mamy możliwości dorastania razem ze zwierzętami i roślinami w lasach i na polach, możemy doświadczyć chociaż trochę natury w naszym ogrodzie, przy czym jego wielkość jest kwestią drugorzędną. Gdy damy dzieciom możliwość wzrastania razem z naturą, będą się od niej uczyć poprzez obserwację. W świecie pszczół jest mnóstwo do odkrycia. Dzieci są ciekawskie i mają szczególny stosunek do natury. Decydując się na pszczoły w naszym ogrodzie umożliwiamy dzieciom prowadzenie obserwacji, zdobywanie doświadczeń związanych z naturalnymi cyklami. Dzięki temu dzieci zaczynają myśleć kreatywnie i samodzielnie. Pszczoły w ogródku umożliwiają dzieciom z miasta rośnięcie przy naturze.

Ule pełnią również funkcję dekoracyjną naszego ogrodu. Ustawiając kilka ładnych uli w ogrodzie sprawimy, że stanie się on znacznie bardziej atrakcyjny.

Nasze pszczoły są bardzo łagodne więc praca z nimi jest przyjemna. Ule można ustawić nawet w bliskim sąsiedztwie domu, a pszczoły nie będą nam sprawiać problemów.

Podsumowując korzyści wynikające z posiadania pszczół zachęcam Państwa do rozpoczęcia własnej przygody z tymi niesamowitymi owadami.

Pszczoły w ogrodzie Pszczoły w ogrodzie